#ortayakarışık – Yoksa Sen De Değer Bilmeyenlerden Misin?

İnsan hayatının değerinin olmadığı zamanları yaşarken, insanoğlu, kendi değerlerini de mi kaybetti? Ya da değer lerini kaybeden insanoğlu yüzünden mi yaşamın önemi kalmadı? Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan?

Tüketim toplumu olduğumuz aşikar. Kolay harcıyoruz, değer bimiyoruz, hemen tüketiyoruz, anında atıp, yenisine geçiyoruz.

Moda neyse ona sahip olmak için indirimde saç, baş yolunuyor, sonra hop yeni çıkan neyse onun için yırtınma halleri. “En güzel kareyi ben çekeceğim” diye yenilmeyecek şeyler sipariş ediliyor, sonra hop bu kadar açlık varken yemekler çöpe. Kimsenin gitmediği “o” yeri “ben bulucam” deyip, bulduktan sonra bir daha mekanın önünden bile geçilmiyor. Her şeyin ömrü tek tık, bir like , sosyal medyadaki saniyenin onda biri kadar. Aynı insanlar gibi…

Yok sen X kuşağısın, yok o Y kuşağından, yok A,B,C kuşağı… Ne kuşağıysa ne! Özellikle yeni nesile sürekli giydirilirken acaba biraz da çuvaldız desem.

Yeni nesil çok yozlaştı! Benmerkezciler! Her şey hızlı olsun istiyorlar! Yalancılar! Sorumsuzlar! Değer bilmiyorlar! Yapaylar! Hayırsızlar! Şöyleler, böyleler! Eee peki sen?

Doğruluğuna ara ara katılmış olsam da, bu hayıflanmaları yapanları ayna karşısına davet ediyorum. Diğer yandan bu çocukları kim yetiştirdi? Bir de bunu sormak lazım.

Şartların bu kadar zorlaştığı bir dünyada, hayatta kalmak için ya da sadece öylesine sen bencilleşmiyor musun? İş yerinde dedikodusunu yaptığın arkadaşına her sabah gülücükler, günaydınlar, iltifatlar yağdırmıyor musun? Başka ortamlar için en yakın arkadaşına bahaneler uydurup onu satmıyor musun? Şirket yemeği deyip eller havaya yapmıyor musun? Tatil planların, ailenle vakit geçirmekten daha önemli hale gelmedi mi? En son hangi işinden kanlı bıçaklı olmadan ayrıldın? Sevdiklerine ayırmak istemediğin zamanın bahanesi olarak kullandığın “Hiç vaktim yok” artık sence de klişe olmadı mı? İşin olana, menfaatin olana vaktin bol! Aaaa pardon! Vakit nakittir!

“Vefa” kelimesini yeni nesil bilmiyor tüh tüh tüh! Sen ağzından düşürmüyorsun da noluyor?

Mekanlar, kıyafetler, yiyecekler, süpermarketlerde yeni çıkan bezler gibi insanlara da kullan-at gözüyle bakılıyor.

Kim işine yarıyor onun yanına parazitlen. Toplum güvensiz, herkes gergin. Ne yaşadığı memleketi yönetenlere güveni var, ne onu koruyan askere, polise, ne iş yaptığı kişiye, ne dertleştiği dostuna, ne yemeğini paylaştığı ailesine, ne yetiştirdiği çocuğuna, ne de aynı yatağa girdiği eşine.

İşinize gelse de, gelmese de, istesen de, istemesen de şu sıralar durumlar böyle! Herkes kendi için yaşıyor.

Ama yine de benim hala umudum var. Bile bile lades desem de!

#ortayakarışık

Son Yazılar

Son Yorumlar

    Arşivler

    Kategoriler

    Meta